ufoludek pod bydgoszczą
"UFO" pod Bydgoszczą? Znamy wyjaśnienie :-)
Szczegóły
statek kosmiczny ufo pod bydgoszczą
Dbamy o środowisko
Promujemy
bezpieczeństwo
Firma odpowiedzialna
społecznie
Dbamy
o środowisko
Firma odpowiedzialna
społecznie
Promujemy
bezpieczeństwo

Czy trzeba przerejestrować samochód po jego zakupie? I tak i nie - to zależy. Zmiany od 01.01.2020

Posiadasz auto, pojazd nieprzerejestrowany?

Pojazd z wieloma umowami?

Chcesz je sprzedać lub zezłomować?


Po ostatnich zmianach w prawie może być to utrudnione. Dlatego Kapral-Car stara się pomóc Klientom.

Zadzwoń, a znajdziemy rozwiązanie!

600 604 905

Zamierzasz kupić bądź sprzedać samochód po 1-szym stycznia 2020r? Ten artykuł jest dla Ciebie.

Od 1 stycznia 2020r zmienia się prawo dotyczące rejestracji kupowanych / sprzedawanych pojazdów. Ustawodawca rozdziela auta na 2 typy: sprowadzone i kupione w Polsce (już zarejestrowane w PL).

Zakup auta zarejestrowanego w Polsce

Jeśli kupimy samochód zarejestrowany już w Polsce musimy pod grożbą kray finansowej zgłosić fakt nabycia w swoim Wydziale Komunikacji w ciągu 30 dni. Co ważne ten sam obowiązek spoczywa na sprzedającym, który też ma 30 dni by dokonać zgłoszenia.

Kary

Kary mają być proporcjonalne do opóźnienia i mogą się zaczynać od 200zł za kilka dni do maksymalnie 1000zł w przypadku znacznego opóźnienia.

Dlatego też ustawodawca postanowił, że obydwie strony transakcji muszą zgłosić, bo wystarczy, że jedna strona to zgłosi to druga jeśli tego nie zrobi może być pewna, że będzie mieć problem.

Zgłoszenie nabycia a przerejestrowanie pojazdu

Tutaj istotna jest zmiana względem tego co pisali jeszcze niedawno dziennikarze. Zgłoszenie nabycia pojazdu nie jest tożsame z przerejestrowaniem samochodu i nie ma takiego obowiązku. Nie ma obowiązku przejestrowania pojazdu. Wystarczy poprzez internetowy formularz zgłosić fakt nabycia auta.

Profesjonaliści - auto handle, komisy

Początkowo profesjonaliści mieli udawać się osobiście do Wydziałów Komunikacji by dostać wpis w Karcie Pojazdu jednak ten pomysł na szczęście został odrzucony i handlarze, komisy będą mogły wykonać wszystko elektronicznie.

Auta sprowadzone

W przypadku aut sprowadzonych spoza Polski, ale z Unii Europejskiej (nie dotyczy USA, Kanady itp)  zostanie wprowadzony obowiązek rejestracji pojazdu w ciągu 30 dni.

Dotyczy to również, a może i przede wszystkim profesjonalistów handlujących samochodami. W 2019 roku ciągle można było importować pojazdy, opłacić akcyzę i sprzedać nieprzejestrowany pojazd. Samochód mógł niezarejestrowany stać dowolną ilość czasu - od 01.01.2010 już nie będzie takiej możliwości, maksymalny okres bez rejestracji to 30 dni.

Ustawodawca bardzo utrudnił import aut uszkodzonych, ponieważ jak wiemy do zarejestrowania pojazdu niezbędne jest dopuszczenie go do ruchu, czyli przegląd techniczny. Na to od 1 stycznia 2020 będzie 30 dni, więc mało czasu na odpowiednią naprawę.

Jedną z możliwości rozwiązania tego problemu będzie możliwość rejestracji czasowej.

Natomiast okres 30 dni może być rozbity na np 2 części, gdzie np handlarz sprowadza pojazd, ma go u siebie 17 dni, sprzeda go i wtedy klient zobowiązany jest w ciągu pozostałych 13 dni zarejestrować pojazd.

Dodatkowo czas liczony nie jest od przekroczenia granicy, a od dotarcia do miejsca docelowego np placu komisu. Dopiero, gdy auto dotrze na plac liczone jest 30 dni. Po dokonaniu sprzedaży osoba sprzedająca zobowiązana jest by na fakturach umieścić informację ile dni upłynęło od sprowadzenia pojazdu.

 

Ustawa napewno pobudzi kreatywność importerów, a ci z tego są znani.

Niestety aby mieć pewność jak dokładnie będą interpretowane przepisy dowiemy się po nowym roku, bo niestety często panuje zwyczaj, że co wydział to obyczaj.

 

Hej!!

Nie chcesz inwestować w swoje auto?

Odkupimy je od Ciebie!

skup i kasacja aut Kapral-Car

Nasza lokalizacja

Mamlicz koło Barcina

88-190 Barcin
Mamlicz 145

Blisko z miast: Pakość, Żnin, Mogilno, Strzelno, Inowrocław, Bydgoszcz, Toruń, Łabiszyn, Szubin, Gniezno, Nakło nad Notecią, Solec Kujawski

Odległości od miast

Bydgoszcz

28min.

Toruń

59min.

Inowrocław

22min.

Gniezno

48min.

Poznań

1h 21min.

Nakło nad Notecią

43min.

Żnin

22min.
mapa lokalizacji kapral-car - blisko bydgoszcz, toruń, poznań, gniezno
Kapral-Car logo
Skup aut
Autokasacja
Sprzedaż części używanych
Sprzedaż aut
Promocja bezpieczeństwa
Ekologia
COPYRIGHTS KAPRAL-CAR WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE 2023
Projekt, wykonanie i marketing:
Strony Internetowe netWing.pl