ufoludek pod bydgoszczą
"UFO" pod Bydgoszczą? Znamy wyjaśnienie :-)
Szczegóły
statek kosmiczny ufo pod bydgoszczą
Dbamy o środowisko
Promujemy
bezpieczeństwo
Firma odpowiedzialna
społecznie
Dbamy
o środowisko
Firma odpowiedzialna
społecznie
Promujemy
bezpieczeństwo

Nowe zmiany w prawie o ruchu drogowym od 4 stycznia 2016r.

Od 18 maja 2015 r. obowiązują zmiany w przepisach o ruchu drogowym, ale to nie koniec zmian ponieważ od stycznia 2016r kolejne duże zmiany w przepisach. Co nas wówczas czeka?

Zmiany JUŻ obowiązujące od 18 maja 2015r.

Przypomnijmy najpierw jakie główne zmiany zostały wprowadzone 18 maja 2015 roku:

Zmiany w prawie karnym:

  • osoba kierująca bez uprawnień (nigdy ich nie miały) dostaje grzywnę oraz możliwe orzeczenie o zakazie prowadzenia pojazdów
  • osoba kierująca bez uprawnień, której odebrano uprawnienia może teraz liczyć na grzywną, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2, a także zakaz prowadzenia pojazdów
  • osobom kierującym w stanie nietrzeźwości wydłużono maksymalny okres trwania zakazu prowadzenia pojazdów do 15 lat i ustalono minimum na 3 lata. Dodatkowo osoby takie będą płacić minimum 5 tys. zł grzywny jeśli to było ich pierwsze wykroczenie lub minimum 10 tys. zł jeśli kolejne.

Zmiany w prawie o ruchu drogowym:

  • zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące jeśli kierowca przekroczy prędkość o 50km/h w terenie zabudowanym lub przewozi zbyt dużą ilość pasażerów. Gdy kierowca ponownie dopuści się takiego czynu prawo jazdy zabierane jest na 6 mies, a gdy znowu to jego uprawnienia zostaną cofnięte.
  • usunięcie pojazdu na koszt właściciela. W przypadku, gdy kierujący nie ma uprawnień, lub zostały one cofnięte, usunięcie pojazdu z drogi będzie na koszt właściciela pojazdu. Policjant może odstąpić od usunięcia w przypadku gdy w pojeździe znajduje się osoba posiadająca uprawnienia.

Zmiany, które miały obowiązywać od 4 stycznia 2016r, ale  zostały opóźnione.

Z powodu komplikacji z systemem CEPiK 2.0 (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców) zmiany zostały opóźnione. Opisane poniżej zmiany mają wejść w życie najwcześniej w połowie roku, możliwe jest jednak, że termin wprowadzenia nowych przepisów przesunie się nawet do 2017r.

Przypomnijmy jak miały wyglądać nowe przepisy wprowadzone od stycznia bieżącego roku.

  1. Prawo jazdy na okres próbny oraz zielony listek
    Każdy kto po 4 stycznia 2016 roku otrzyma uprawnienia do poruszania się pojazdami (prawo jazdy kat. B) będzie pod tak zwanym 8 miesięcznym okresem próbnym. W trakcie tych 8 miesięcy kierowca zobowiązany jest do poruszania się pojazdami oznaczony (zarówno z przodu jak i z tyłu) białą, okrągłą naklejką z zielonym liściem klonu w środku.
  2. Przedłużenie okresu próbnego dla początkujących kierowców nawet o dodatkowe 2 lata
    Młody kierowca, który w czasie okresu próbnego 8 miesięcy popełni dwa wykroczenia drogowe stwierdzone mandatem lub wyrokiem sądu zostanie ukarany poprzez wydanie decyzji administracyjnej przez starostę o przedłużenie okresu próbnego o dodatkowe 2 lata.
  3. Kierowcy objęci okresem próbnym 8 miesięcy mogą szybciej stracić prawo jazdy
    nowelizacja ustawy umożliwia również cofnięcie uprawnień kierowcom, którzy w okresie próbnym popełnią jedno przestępstwo drogowe lub dokonają trzech wykroczeń ukaranych mandatem karnym.
  4. Obowiązkowy kurs teoretyczny i szkolenie praktyczne
    Kierowca, który otrzyma prawo jazdy po 4 stycznia będzie musiał pomiędzy 4 a 8 miesiącem od daty wydania dokumentu zgłosić się na 2 godzinny kurs teoretyczny o wartości 200zł i jedno godzinne szkolenie praktyczne o wartości 100zł. Czyli łącznie na dodatkowe szkolenie w ośrodku egzaminacyjnym wydamy 300zł.
  5. Zmiany w limitach prędkości dotyczące świeżo upieczonych kierowców
    Od dnia otrzymania prawo jazdy w przeciągu pierwszych 8 miesięcy przewidywane są zmiany w limitach prędkości. Początkujący kierowcy nie będą mogli przekraczać prędkości w terenia zabudowanym 50km/godz. Poza obszarem zabudowanym ich prędkość nie może być większa niż 80km/godz. Zaś na drodze ekspresowej dwujezdniowej i autostradzie 100km/godz. Nawet gdy znaki drogowe będą zezwalały na szybszą jazdę.
  6. Zakaz pracy jako kierowca przez pierwsze 8 miesięcy.
    Nowi kierowcy, którzy uzyskali prawo jazdy kat. B od dnia uzyskania uprawnień przez pierwsze 8 miesięcy nie będą mogli podjąć pracy zarobkowej jako kierowca.
  7. Zakaz powadzenia działalności gospodarczej mocno związanej z prowadzeniem aut.
    Zakaz ten obowiązywać będzie młodych kierowców również przez pierwsze 8 miesięcy i dotyczyć w szczególność osób, które w tym czasie postanowiłyby założyć firmę ściśle związaną z prowadzeniem aut np. Firma transportowa

Jedyne zmiany obowiązujące od 4 stycznia 2016r.

Ostatecznie jedyny przepis, który będzie obowiązywał od 4 stycznia 2016 to ten dotyczący słynnego zielonego listka. Kierowca, który po raz pierwszy zdobędzie prawo jazdy kat. B zobowiązany jest do poruszania się jedynie pojazdami z oznakowaniem z przodu jak i z tyłu - białą okrągłą naklejką z zielonym symbolem liścia klonowego. Świeży kierowca będzie musiał poruszać się z specjalnym oznakowaniem przez pierwsze 8 miesięcy.

W trakcie tego okresu próbnego nie będzie mógł również podjąć pracy w celu zarobkowym jako kierowca pojazdu, ani prowadzić działalności gospodarczej ściśle związanej z prowadzeniem auta.

Hej!!

Nie chcesz inwestować w swoje auto?

Odkupimy je od Ciebie!

skup i kasacja aut Kapral-Car

Nasza lokalizacja

Mamlicz koło Barcina

88-190 Barcin
Mamlicz 145

Blisko z miast: Pakość, Żnin, Mogilno, Strzelno, Inowrocław, Bydgoszcz, Toruń, Łabiszyn, Szubin, Gniezno, Nakło nad Notecią, Solec Kujawski

Odległości od miast

Bydgoszcz

28min.

Toruń

59min.

Inowrocław

22min.

Gniezno

48min.

Poznań

1h 21min.

Nakło nad Notecią

43min.

Żnin

22min.
mapa lokalizacji kapral-car - blisko bydgoszcz, toruń, poznań, gniezno
Kapral-Car logo
Skup aut
Autokasacja
Sprzedaż części używanych
Sprzedaż aut
Promocja bezpieczeństwa
Ekologia
COPYRIGHTS KAPRAL-CAR WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE 2023
Projekt, wykonanie i marketing:
Strony Internetowe netWing.pl