Skup aut
Zadzwoń!
ufoludek pod bydgoszczą
"UFO" pod Bydgoszczą? Znamy wyjaśnienie :-)
Szczegóły
statek kosmiczny ufo pod bydgoszczą
Dbamy o środowisko
Promujemy
bezpieczeństwo
Firma odpowiedzialna
społecznie
Dbamy
o środowisko
Firma odpowiedzialna
społecznie
Promujemy
bezpieczeństwo

Jak wygląda proces kasacji od strony klienta?

Kasacja pojazdów dotyczy przede wszystkim samochodów, które na skutek wypadku czy długotrwałego użytkowania zostały wycofane z eksploatacji i uznane za wraki. Przeznaczenie ich do złomowania pozwala uniknąć wysokich kosztów związanych z karami za porzucenie samochodu oraz wyrejestrować auto z centralnej ewidencji pojazdów, co znosi obowiązek dokonania opłaty za ubezpieczenie OC.

Jak przebiega proces kasacji pojazdów? Etapy i formalności

  1. Przygotowanie odpowiednich dokumentów

Decydując się na złomowanie pojazdu, właściciel (lub właściciele) powinien zadbać o skompletowanie wszystkich niezbędnych dokumentów związanych z samochodem, takich jak dowód rejestracyjny, karta pojazdu, indywidualny numer VIN (Vehicle Identification Number), a także odkręcenie tablic rejestracyjnych. Ważne jest upewnienie się, czy samochód ma ważną polisę OC – jest to punkt obowiązkowy, bez którego nie jest możliwe legalne przejście procesu kasacji pojazdu. Nieopłacone ubezpieczenie skutkuje koniecznością uregulowania kary za brak jego ciągłości, której wysokość zależy od rodzaju samochodu oraz okresu zwłoki.

  1. Wybór licencjonowanej Stacji Demontażu Pojazdów

Kasacją pojazdów zajmują się dedykowane Stacje Demontażu Pojazdów. Podczas wyboru odpowiedniego miejsca warto kierować się nie tylko najbardziej atrakcyjną ceną możliwą do uzyskania ze zutylizowanego samochodu, ale przede wszystkim legalnymi praktykami. Tego typu zakłady muszą mieć bowiem odpowiednie uprawnienia i spełniać wymogi prawne, które będą warunkować możliwość wystawiania dokumentu potwierdzającego złomowanie przyjętego auta. Działające zgodnie z prawem stacje demontażu mają zezwolenie na działalność przyznawane przez marszałka wojewódzkiego.

  1. Wizyta w Stacji Demontażu Pojazdów

Stacja zajmująca się procesem kasacji pojazdów dokona złomowania samochodu po uprzednim przedstawieniu odpowiednich dokumentów oraz tablic rejestracyjnych. Po demontażu pojazdu i segregacji jego części na te przeznaczone do dalszego przetwarzania, recyklingu lub utylizacji, pracownicy stacji wystawiają właścicielowi odpowiednie zaświadczenie, a także dokonują unieważnienia dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu oraz tablic rejestracyjnych. Właściciel otrzyma także należną zapłatę za zeszrotowany samochód – zwykle cena waha się od 30 do 40 groszy za kilogram masy.

  1. Złożenie wniosku o wyrejestrowanie samochodu z Wydziału Komunikacji

W ciągu 30 dni od otrzymania zaświadczenia o złomowaniu samochodu konieczne jest załatwienie formalności i udanie się do dedykowanego Wydziału Komunikacji. Po przedstawieniu wymaganych dokumentów oraz okazaniu dowodu osobistego, urzędnik wyrejestruje samochód i wykreśli go z centralnej ewidencji pojazdów – opłata za usługę wynosi 10 zł. Nie ma konieczności informowania o złomowaniu samochodu innych organów, na przykład Urzędu Skarbowego, ponieważ wszystkie najważniejsze dane zostają umieszczone w systemie CEPIK. Niedotrzymanie terminu wiąże się z nałożeniem na właściciela kary finansowej.

  1. Skontaktowanie się z ubezpieczycielem

O procesie kasacji pojazdu należy poinformować także ubezpieczyciela OC. W przypadku opłacenia ubezpieczenia OC na dłuższy okres, właściciel może złożyć odpowiedni wniosek, domagając się zwrotu części składki za niewykorzystany czas ochrony.

Co warto wiedzieć, oddając auto do złomowania na Stacji Demontażu Pojazdów?

  • Auto mające ulec zezłomowaniu powinno mieć przynajmniej 90% masy udokumentowanej w dowodzie rejestracyjnym (kompletny pojazd). Jeśli zostanie uznane ono za niekompletne, właściciel będzie musiał dopłacić stacji za każdy brakujący kilogram. Niemniej jednak często bardziej opłacalną praktyką jest sprzedanie niektórych części auta osobno, przed oddaniem go do złomowania.
  • Przekazując auto do kasacji, warto sprawdzić, czy dana stacja zajmująca się skupem lub złomowaniem aut ma aktualny wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Wiele miejsc kusi atrakcyjną cenę za utylizację auta, jednak nie prowadzi legalnych praktyk, dlatego najlepiej poszukać zaufanego miejsca, które ma wymagane uprawnienia do wydania odpowiedniego zaświadczenia o złomowaniu pojazdu.
  • Warto pamiętać, że niekiedy bardziej opłacalnym zabiegiem jest skorzystanie z oferty skupu samochodów używanych lub aut powypadkowych, zwłaszcza przy bardziej wartościowych pojazdów. W tej sytuacji właściciel otrzymuje normalną umowę kupna-sprzedaży. Niemniej jednak żywot samochodu kończy jedynie jego kasacja potwierdzona odpowiednim zaświadczeniem oraz wyrejestrowanie go w Wydziale Komunikacji.
  • Jeśli samochód ma kilku właścicieli, w przypadku jego kasacji należy zdobyć zgodę każdego z nich.

Hej!!

Nie chcesz inwestować w swoje auto?

Odkupimy je od Ciebie!

skup i kasacja aut Kapral-Car

Nasza lokalizacja

Mamlicz koło Barcina

88-190 Barcin
Mamlicz 145

Blisko z miast: Pakość, Żnin, Mogilno, Strzelno, Inowrocław, Bydgoszcz, Toruń, Łabiszyn, Szubin, Gniezno, Nakło nad Notecią, Solec Kujawski

Odległości od miast

Bydgoszcz

28min.

Toruń

59min.

Inowrocław

22min.

Gniezno

48min.

Poznań

1h 21min.

Nakło nad Notecią

43min.

Żnin

22min.
mapa lokalizacji kapral-car - blisko bydgoszcz, toruń, poznań, gniezno
Kapral-Car logo
Skup aut
Autokasacja
Sprzedaż części używanych
Sprzedaż aut
Promocja bezpieczeństwa
Ekologia
COPYRIGHTS KAPRAL-CAR WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE 2023
Projekt, wykonanie i marketing:
Strony Internetowe netWing.pl