Polonez od Kapral-Car dla WOŚP, Sprawdź!
Sprawdź Poloneza
Dbamy o środowisko
Promujemy
bezpieczeństwo
Firma odpowiedzialna
społecznie
Dbamy
o środowisko
Firma odpowiedzialna
społecznie
Promujemy
bezpieczeństwo

Łabiszyn liczy ponad 4,5 tysiąca mieszkańców i jest zlokalizowany w województwie kujawsko-pomorskim na terenie Pojezierza Gnieźnieńskiego. Przez miasto wchodzące w skład powiatu żnińskiego przepływa rzeka Noteć. Dość umownie dzieli się je na Stare Miasto oraz „nowe osiedle”, przy czym to właśnie ta pierwsza jednostka może pochwalić się większością zlokalizowanych na terenie Łabiszyna zabytków.

Pierwsze doniesienia na temat grodu zlokalizowanego na terenie dzisiejszego Łabiszyna pochodzą już z wczesnego średniowiecza. Wiemy, że był on własnością rycerską, a zapiski pochodzące z trzynastego wieku wspominają nawet o Dezyderym z Łabiszyna jako o jego właścicielu. O tym, że rola grodu była dość istotna świadczy również to, że już w trzynastym wieku doczekał się on bazyliki, na której fundamentach zbudowano zresztą obecny tu do dziś we fragmentach kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Potwierdza to również wizyta w grodzie w listopadzie 1410 roku samego króla Jagiełły. Legenda mówi o tym, że polski władca zasadził na tutejszym wzgórzu dwa dęby, z których jeden przetrwał zresztą do naszych czasów i może być podziwiany przez turystów.

Turyści nie powinni mieć zresztą powodów do narzekania, lista zabytków czekających na nich w Łabiszynie jest bowiem imponująca. Poza dębem jest to między innymi: dwór z dziewiętnastego wieku, młyn wybudowany pod koniec osiemnastego stulecia, osiemnastowieczny spichlerz zbożowy, a także synagoga oraz stary i nowy cmentarz żydowski przypominający o dawnych mieszkańcach miejscowości.

Nasza lokalizacja

Mamlicz koło Barcina

88-190 Barcin
Mamlicz 145

Blisko z miast: Pakość, Żnin, Mogilno, Strzelno, Inowrocław, Bydgoszcz, Toruń, Łabiszyn, Szubin, Gniezno, Nakło nad Notecią, Solec Kujawski

Odległości od miast

Bydgoszcz

28min.

Toruń

59min.

Inowrocław

22min.

Gniezno

48min.

Poznań

1h 21min.

Nakło nad Notecią

43min.

Żnin

22min.
mapa lokalizacji kapral-car - blisko bydgoszcz, toruń, poznań, gniezno
Kapral-Car logo
Skup aut
Autokasacja
Sprzedaż części używanych
Sprzedaż aut
Promocja bezpieczeństwa
Ekologia
COPYRIGHTS KAPRAL-CAR WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE 2020
Projekt, wykonanie i marketing:
Strony Internetowe netWing.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram