Sępólno Krajeńskie liczy sobie 9 tysięcy mieszkańców i charakteryzuje się ciekawym położeniem. Znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim, w dorzeczu rzeki Sępolny będącej dopływem Brdy. O urokliwości tej lokalizacji najlepiej świadczy zresztą to, że znajduje się na terenie, który wchodzi w skład Krajeńskiego Parku Krajobrazowego.
Choć wiemy, że Sępólno zyskało prawa miejskie dzięki Kaźmierzowi Wielkiemu w czternastym wieku, nie ulega wątpliwości, że informacje na temat osadnictwa na tym terenie są znacznie starsze. Pierwsze zapisy kronikarskie pochodzą jeszcze z dwunastego wieku. O coraz większym znaczeniu miasta przesądzały przede wszystkim starania jego właścicieli. Ród Ostrorogów był za panowania Piastów rodziną bardzo wpływową, trudno więc dziwić się, że wysiłki podejmowane przez jego kolejnych przedstawicieli owocowały sukcesem. Pewne zahamowanie rozwoju miasta wiązało się z zagrożeniem ze strony państwa zakonnego. Problem został rozwiązany dopiero w rezultacie zawarcia drugiego pokoju toruńskiego, od tego też czasu mamy do czynienia z systematycznym wzrostem liczby mieszkańców Sępólna.
Choć miasto było wielokrotnie niszczone i poniosło znaczące straty w wyniku działań wojennych we wrześniu 1939 roku, może pochwalić się licznymi zabytkami. Najciekawszy wydaje się w tym kontekście kościół parafialny pod wezwaniem świętego Bartłomieja Apostoła osiemnastego i dziewiętnastego wieku, warty odwiedzenia jest jednak również cmentarz parafialny. Bardzo ciekawy jest również trójkątny Stary Rynek, w Polsce mamby bowiem do czynienia zaledwie z kilkoma starówkami z takim układem.