Liczące sobie 11 tysięcy mieszkańców i zlokalizowane w województwie kujawsko-pomorskim Koronowo jest jednym z tych miast, na które nie można nie zwrócić uwagi. Przesądza o tym już choćby wyjątkowo atrakcyjne położenie, mamy bowiem do czynienia z ośrodkiem umiejscowionym nad rzeką Brdą oraz licznymi jeziorami.
Choć osadnictwo na tych terenach jest dużo wcześniejsze, mówiąc o początkach historii miasta należy cofnąć się do trzynastego wieku. Właśnie wtedy pojawił się tu konwent cystersów, w czternastym wieku Koronowo zyskało zaś prawa miejskie. Miasto stało się znane w piętnastym wieku, w listopadzie 1410 roku pod Koronowem została bowiem stoczona zwycięska bitwa z wojskami zakonu krzyżackiego.
Początkowo trudno było mówić o faktycznym jej znaczeniu, dziś jednak wiemy, że była jednym z wielu zdarzeń, które wpłynęły na ostateczny upadek państwa zakonnego. Samo miasto jeszcze wielokrotnie stawało na drodze zwaśnionym stronom, a jego rozwojowi wcale nie pomagało to, że było przynajmniej kilka razy niszczone. Tak naprawdę jednak do zahamowania rozwoju miasta doprowadził przede wszystkim I rozbiór Polski i włączenie Koronowa do zaboru pruskiego, gdzie miast było pozostawione bez wsparcia aż do momentu, w którym, w roku 1909, połączono je linią kolejową z pobliską Tucholą.
Najciekawszym zabytkiem jest tu bez wątpienia pochodzący z przełomu trzynastego i czternastego wieku zespół pocysterski nawiązujący do najdawniejszej historii miasta. Warto jednak zobaczyć również „Diabelski Młyn”, został on bowiem wybudowany nad Brdą jeszcze w piętnastym wieku.