Polonez od Kapral-Car dla WOŚP, Sprawdź!
Sprawdź Poloneza
Dbamy o środowisko
Promujemy
bezpieczeństwo
Firma odpowiedzialna
społecznie
Dbamy
o środowisko
Firma odpowiedzialna
społecznie
Promujemy
bezpieczeństwo

Położona w województwie kujawsko-pomorskim w powiecie nakielskim Kcynia liczy sobie blisko pięć tysięcy mieszkańców. Zbudowana została na dość wysokim wzgórzu morenowym i do dziś stanowi dość ważny węzeł komunikacyjny.

Chyba najważniejszym dla historii Polski mieszkańcem Kcyni był Maciej z Grochowa. Nazwisko tego kcyńskiego wikariusza nie jest zbyt dobrze znane naszym rodakom, warto więc podkreślić, że to właśnie mu zawdzięczamy pierwszy zapis Bogurodzicy. Historia samej Kcyni jest zresztą dość interesująca, dla nikogo zaskoczeniem nie powinno być zaś i to, że imponuje jej długość. Już w jedenastym wieku istniał tu kościół pod wezwaniem świętego Idziego, co potwierdza, że mówimy o ośrodku o dużym znaczeniu administracyjnym. To właśnie w Kcyni już w trzynastym wieku założono Bractwo Kurkowe, które szczyci się tym, że jest najstarsze w Wielkopolsce, dzisiejsi mieszkańcy mogą przy tym szczycić się i tym, że już w piętnastym wieku Kcynia miała nie tylko zamek, ale i mury obronne, co nie było przecież typowe dla innych miast na ziemiach polskich w tamtych czasach.

Osoby, które wybiorą się do Kcyni w poszukiwaniu zabytków, z pewnością nie będą miały powodów do niezadowolenia. Najciekawszym wydaje się być wybudowany pod koniec siedemnastego wieku późnogotycki kościół parafialny pod wezwaniem Michała Archanioła, warto jednak odwiedzić również dworek z pierwszej połowy dziewiętnastego wieku oraz dawną parafię protestancką. W miasteczku nie brakuje również zabytkowych kamienic pamiętających nawet koniec osiemnastego wieku.

Nasza lokalizacja

Mamlicz koło Barcina

88-190 Barcin
Mamlicz 145

Blisko z miast: Pakość, Żnin, Mogilno, Strzelno, Inowrocław, Bydgoszcz, Toruń, Łabiszyn, Szubin, Gniezno, Nakło nad Notecią, Solec Kujawski

Odległości od miast

Bydgoszcz

28min.

Toruń

59min.

Inowrocław

22min.

Gniezno

48min.

Poznań

1h 21min.

Nakło nad Notecią

43min.

Żnin

22min.
mapa lokalizacji kapral-car - blisko bydgoszcz, toruń, poznań, gniezno
Kapral-Car logo
Skup aut
Autokasacja
Sprzedaż części używanych
Sprzedaż aut
Promocja bezpieczeństwa
Ekologia
COPYRIGHTS KAPRAL-CAR WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE 2020
Projekt, wykonanie i marketing:
Strony Internetowe netWing.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram