Położony na Pomorzu Nadwiślańskim na prawym brzegu Wisły Grudziądz wchodzi w skład województwa kujawsko-pomorskiego i liczy ponad 97 tysięcy mieszkańców. Niemal przez całą historię to właśnie lokalizacja była najmocniejszą stroną miasta. Grudziądz był położony atrakcyjnie nie tylko względem Bydgoszczy i Torunia, ale i innych ważnych ośrodków regionu. Zawsze znajdował się też na najkrótszej trasie, którą należało pokonać, aby z zachodniej Polski dostać się na Warmię i Mazury.
Archeolodzy są zdania, że tutejsze tereny były atrakcyjne już w okresie paleolitu, choć trudno mówić o regularnym osadnictwie. Wiemy jednak, że gród istniał tu już we wczesnym średniowieczu, a w okresie, w którym kształtowało się państwo polskie charakterystyczna była dla niego dość silna pozycja. Sama nazwa miasta nigdy nie została wyjaśniona w sposób, który nie budziłby jakichkolwiek wątpliwości. Najczęściej wiąże się ją z wyrazem „gród” oraz grudzistą ziemią charakterystyczną dla tych okolic, choć sporo racji mogą mieć tez osoby przekonane, że jest ona pochodzenia pruskiego.
Grudziądz może być dumny ze swoich zabytków, ich liczba jest bowiem w stanie zaimponować nawet osobom o dużych wymaganiach.
Na pierwszy plan wysuwa się tu średniowieczny układ zabudowy charakterystyczny dla Starego miasta, warte odwiedzenia są jednak również mury miejskie z przełomu czternastego i piętnastego wieku oraz pozostałości zamku krzyżackiego wybudowanego w trzynastym wieku. Imponująca jest również lista wybitnych mieszkańców Grudziądza na czele ze znakomitym polskim sztangistą Waldemarem Baszanowskim.