Trudno o miasto równie ważne dla początków państwa polskiego, jak Gniezno znane nie tylko jako pierwsza stolica naszego kraju, ale również jako pierwsza metropolia kościelna. Sama nazwa miasta budzi pewne kontrowersje. Zwolennicy zapisów pierwszych kronikarzy są skłonni uznawać ją za pochodną rzeczownika „gniazdo”, co potwierdzałoby wyjątkowe znaczenie tego ośrodka dla Polski. Nie brakuje jednak historyków i archeologów, którzy utrzymują, że pochodzi ona od okolicznego jeziora, które dziś nie istnieje już w swojej wczesnośredniowiecznej postaci.
Dziś położone we wschodniej części województwa wielkopolskiego Gniezno jest miastem powiatowym. Już samo jego położenie jest zresztą dość atrakcyjne, zaledwie dziesięć kilometrów dzieli je bowiem od granicy z województwem kujawsko-pomorskim. Położenie jest zresztą co najmniej urokliwe, miasto zlokalizowane jest bowiem na siedmiu wzgórzach w otoczeniu jezior.
Mówiąc o zabytkach miasta nie można nie wspomnieć o Katedrze Gnieźnieńskiej, a zwłaszcza o jej monumentalnych drzwiach opowiadających życiorys świętego Wojciecha będącego patronem miasta. Warty zobaczenia jest jednak również barokowy Kościół świętej Trójcy oraz Stary Ratusz i Rynek z zabudową, która ukształtowała się już w pierwszej połowie dziewiętnastego wieku.
Atrakcyjność turystyczna miasta jest jego dużym atutem, nie można jednak zapomnieć i o tym, że rozwija się w nim również przemysł. Wśród najbardziej interesujących firm mających tu siedzibę wypada wymienić choćby producenta okuć i okien dachowych VELUX.